Mokiniai paskleidė gėrio infekciją

„Mažuose pasaulio kampeliuose maži žmonės darydami mažus, gerus darbus pamažu keičia pasaulio veidą,“ – yra pasakiusi garsi lietuvių rašytoja Vanda Juknaitė. Vienas tokių pasaulio kampelių – Lietuva. Net 120 jos švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų, prisijungusių prie didžiausio šalyje pilietiškumo ugdymo projekto „Kuriame Respubliką“, ėmė telkti vietos bendruomenes ir keisti jų gyvenimus, mokė pilietiškumo, apgaubė aplinkinius rūpesčiu ir gerumu. Itin smarkiai gerumo virusas išplito Mažeikių Senamiesčio pagrindinėje mokykloje.

„Šiuolaikinė susvetimėjusi visuomenė kur kas labiau vertina materialines gėrybes nei dvasines. Net savanoriaudamas ar padėdamas silpnesniam dažnas tikisi naudos sau: pasipuikuoti tariamu gerumu ar susikurti teigiamą įvaizdį, – sako Daiva Narmontienė, Mažeikių Senamiesčio pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja. – Su mokiniais nusprendėme skleisti tyrą, nuoširdų gerumą mokykloje ir už jos sienų.“

Kiekviena Senamiesčio pagrindinės mokyklos klasė parengė planą, kokių gerų darbų imsis. O jų buvo pačių įvairiausių. Vieni jaunuoliai nusprendė papildomai mokyti bendramokslius, kuriems sunkiau sekasi įsisavinti žinias. Kiti pasišovė pasirūpinti miško žvėreliais: surengė blusturgį ir už surinktas lėšas pripirko jiems maisto, ir t.t.

Jaunimas organizavo kino filmų peržiūras ir po jų diskutavo, kaip gėris keičia žmonių gyvenimus. Ko gero, didžiausią įspūdį mokiniams paliko ir jautriausias stygas suvirpino prancūzų filmas „Neliečiamieji“ apie dviejų itin skirtingų vyrų draugystę.

Pamažu mokiniai išlaisvino savo jausmus. Padėkoti už įdomią pamoką ar skanius pietus valgykloje, palinkėti gražaus savaitgalio ar pasiteirauti, ko liūdi bendraklasis, nieko nekainuoja, tačiau parodytas dėmesys sustiprina ryšius, leidžia pasijusti reikalingam, praskaidrina nuotaiką.

„Pasėjome gerumo grūdą, kuris išdygo ir pamažu stiebiasi aukštyn, koks derlius užderės pamatysime po kelerių metų, – sako pedagogė. – Apie mokykloje praleistą laiką mokiniai pasakoja draugams, tėvams, kitiems artimiesiems, todėl tikime, kad vis daugiau žmonių užsikrės gerumo infekcija.“

Anot  D. Narmontienės, gerumas glaudžiai susijęs su bendruomeniškumu ir pilietiškumu: jei rūpiniesi supančia aplinka, galvoji apie aplink esančius ir padedi jiems įveikti sunkumus, vadinasi, prisidedi kuriant tvirtesnę valstybę.

Šiuo metu jaunuoliai intensyviai ruošiasi forumo teatrui „Emigracijos spalvos“, į kurį pakvies mokinius ir iš kitų Mažeikių rajono mokyklų. Į vieną opiausių valstybės problemų jie bandys pažvelgti iš skirtingų pozicijų: mokinių, studentų, tėvų, politikų ir kitų. Tikimasi, kad kiekvienas forumo teatro dalyvis ne tik susimąstys, ką jis gali nuveikti dėl Lietuvos, bet ir imsis realių darbų. 

Paskleisti gėrio infekciją  Mažeikių Senamiesčio pagrindinės mokyklos jaunimą įkvėpė pilietiškumo projektas „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jis padėjo mokiniams suvokti tikrąsias vertybes ir savo galią kurti geresnę valstybę, išmokė veikti išvien. 

Projektą „Kuriame Respubliką“ įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.

Daugiau informacijos apie projektą „Kuriame Respubliką“ rasite interneto svetainėje  www.kuriamerespublika.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje www.facebook.com/KuriameRespublika.

 

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

Diana Skučaitė, VšĮ „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centras“ direktorė, tel. (8–6) 460 2171, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .

Mūsų mokyklos video kanalas