Balandžio 26 – oji Tarptautinė triukšmo suvokimo diena

„Tylos dieta“

  1. „Tylos“ pusryčiai – geriausia ryto pradžia. Neskubėkite tik atsibudę iš karto įjungti visų informavimo šaltinių (TV, radijas ir pan.), kurie dažniausiai ir tampa triukšmo šaltiniais.
  2. Atkreipkite dėmesį į savo keliamą ar šalia esantį triukšmą, gerbkite savo, savo šeimos, šalia gyvenančių žmonių teisę į ramybę ir tylą.
  3. Klausydamiesi mėgiamos laidos ar muzikos, pritildykite radijo imtuvo ar ausinukų garsą dviem lygiais, o televizoriaus garsą vienu lygiu. Pabandykite ir būsite maloniai nustebinti.
  4. Važiuodami automobiliu be reikalo nenaudokite automobilio garso signalo.
  5. Norėdami pailsėti nuo triukšmo savaitgaliais, skirkite laiką „tyliajam“ poilsiui – pasivaikščiokite gamtoje, aplankykite biblioteką, parodą ir kt.
  6. Lankydamasis restorane, sporto klube, kine, jaučiate diskomfortą dėl nepakeliamo garso? Atminkite – visada turite teisę kreiptis į administraciją su prašymu pritildyti garsą.
  7. Naudokite klausos apsaugos priemones būdami triukšmingoje aplinkoje – pjaudami žolę, atlikdami statybos bei remonto darbus ir pan.
  8. Valgydami pabandykite išjungti televizorių ir pabendraukite ar tiesiog pamąstykite ramioje aplinkoje. Tikra palaima, ar ne?
  9. Reguliariai rūpinkitės savo klausa, pasitikrinkite.
  10. Inicijuokite triukšmą mažinančius sprendimus, siekite, kad būtų priimami efektyvūs teisės aktai, susiję su triukšmo mažinimu.
  11. Turite nuolat triukšmaujantį šeimos narį, kaimyną, bendradarbį? Tinkama forma pateikta ši „tylos dieta“, draugiškas patarimas ar mandagumo pamokėlė – puikus įspėjimas apie triukšmo keliamus pavojus sveikatai.
  12. Nepamirškite humoro jausmo ir kovokime su triukšmu tyliai.

 

Mylėkime tylą ir mokėkime išgirsti save ir kitus!


 

Šalti orai – kaip apsaugoti savo sveikatą?

Patarimai esant šaltiems orams:

 

• Planuokite savo veiklą atsižvelgdami į oro sąlygas (temperatūrą, vėjo žvarbumą, snygį).


• Nelieskite šaltų objektų plikomis rankomis. Nesiremkite į metalinius daiktus, transporto priemones.


• Saugokite nepridengtas kūno vietas nuo nušalimų, kai temperatūra yra žemesnė nei –10 °C. Prieš eidami į lauką atvirus odos plotus patepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens.


• Reguliariai gerkite vandens, nes šaltis skatina dehidrataciją.


• Valgykite pakankamai, nesilaikykite dietų. Maistas turėtų būti kaloringas, nes organizmas dirba daugiau nei įprastai stengdamasis palaikyti stabilią kūno temperatūrą.


• Venkite alkoholio, nes jis padidina hipotermijos riziką. Tai pat nerekomenduojama vartoti daug kofeino turinčių produktų ar rūkyti, nes tai skatina organizmą greičiau prarasti šilumą.


• Pasireiškus pirmiems kvėpavimo takų infekcijos požymiams, venkite kūno atšalimo.


• Pagal oro temperatūrą bei planuojamą veiklą pasirinkite tinkamus drabužius, kad nebūtų šalta, bet kad ir neperkaistumėt.


• Saugokitės, kad drabužiai nesudrėktų. Taip įvykus, persirenkite sausais, nes drėgni drabužiai atšaldo kūną.


• Ypač svarbu tinkamai apsaugoti pėdas, plaštakas ir galvą. Esant šaltam orui būtina dėvėti kepurę, nes daugiausia šilumos netenkama per galvą. Venkite pirštuotų pirštinių, siauros avalynės ir sintetinių drabužių.


• Atpažinkite pirmuosius nušalimo požymius: nemalonūs viso kūno šalčio pojūčiai, šalti rankų ir kojų pirštai, drebulys, rankų ir kojų pirštų skausmas, jų tirpimas, blyškios dėmės ant veido ir kitų odos sričių. Juos pajutus rekomenduojama esant galimybei ieškoti pastogės.

 

Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos rekomendacijas


 

Mūsų mokyklos video kanalas